Ploile torențiale și vijeliile au făcut prăpăd în țară

Ploile torențiale și vijeliile au făcut prăpăd în țară
Mai multe localități s-au fost sub cod roșu de vijelii
În județul Suceava, o furtună apocaliptică a inundat străzile, iar mai mulți copaci au fost trântiți la pământ. Oamenii sunt disperați după ce acoperișurile au fost smulse de rafalele de vânt, iar mașinile le-au fost distruse. La Botoșani, pompierii au intervenit pentru a scoate apa din casele inundate. Iar în Capitală, pompierii au fost chemați în disperare de șoferii care și-au găsit mașinile distruse de copacii prăbușiți.
În județul Suceava, furtuna extremă a făcut prăpăd în doar câteva minute. Grindina a distrus culturile oamenilor. Mai multe localități s-au fost sub cod roșu de vijelii.
Nici trenurile nu au mai circulat după ce liniile de cale ferată au fost complet inundate. Circulația feroviară a fost oprită temporar între stațiile Suceava și Văratec.
Mai multe străzi au fost invadate de șuvoaie. A nevoie de intervenția pompierilor pentru a scoate apa din gospodării. Și un bazar din centrul orașului unde s-au făcut investiții de peste 20 de milioane de euro a fost inundat în câteva minute.
Și în județul Olt pompierii au fost chemați în disperare după ce acoperișurile au fost smulse de rafalele de vânt.
În Capitală, furtuna a rupt mai mulți copaci din Sectorul 1. Zeci de pompieri au intervenit după ce mai multe mașini au fost distruse de arborii rupți de vijelii.
UPDATE ISU miercuri, ora 6:40 - Actualizare intervenții cod meteo ora 06:00: ca urmare a fenomenelor meteo, pe durata codului portocaliu, până la ora 06:00, pompierii ISU B-IF au gestionat alte 7 intervenții în București și județul Ilfov, după cum urmează:
- 4 copaci căzuți;
- 3 incendii la cabluri electrice.
Au fost avariate 2 autoturisme.
UPDATE ISU marți, ora 23:30 - Ca urmare a fenomenelor meteo, pe durata codului portocaliu, până la ora 23:30, pompierii ISU B-IF au gestionat 79 de intervenții în București și județul Ilfov, după cum urmează:
- 67 de copaci căzuți;
- 2 inundații;
- 7 pericole de cădere (schelă, elemente de constructie, antena, etc.);
- 3 incendii la cabluri electrice.
Două persoane au fost afectate (o persoană a acuzat durere de umăr, după ce a fost lovită de o creangă în cădere, a doua persoană se afla în auto peste care a căzut un copac - speriată, fără a fi transportată la spital).
Au fost avariate în total 38 de autoturisme și o motocicletă.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:05 - Dezvăluiri explozive din lumea interlopă. Metoda prin care Gigi Becali i-ar fi păcălit pe membrii clanului Cămătaru. ”Îmi dădea 10.000 de dolari mototoliți, vechi și falși”
- 21:07 - Alertă pe șantierul autostrăzii A7, în județul Neamț. A fost descoperită o bombă de aruncător din Al Doilea Război Mondial-FOTO
- 21:02 - Copil de 7 ani, în stare gravă după ce a înghițit un capac de cariocă. Băiatul a ajuns de urgență la spital
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Gorj și pe Google News














